apie spec. pajėgų atrankos metodus | Pažinti save

apie spec. pajėgų atrankos metodus

Autorius: Aleksejus Žaltkovski data: 2017 10 07

Kai nagrinėjau talentų ugdymo programas, su malonumu paskendau aprašymuose kaip atrenkamos ir treniruojamos JAV  spec. pajėgos. Yra toks “mėlynas kambarys”, nors dėl spalvos galiu klysti :) Tas kambarys yra durys į išrinktųjų gretas. Į jį pakliūna jau spėc. operacijų patirtį turintys kariai. Dažniausiai vykdę pagalbines funkcijas. Mėlynajame kambaryje treniruojamasi ištisus mėn. Jeigu pavyksta praeiti atranką pakliūna į top spec. pajėgų gretas, kurie vykdo svarbiausias operacijas. 

Man labai patiko, kad kiekvieną savaitę jie turi vertinti vieni kitus. Pažymėti top 5 geriausius ir top 5 blogiausius. Ne viena grupė bandė maištauti prieš tokią tvarką ir instruktoriai jau turi atidirbę šiems pasipriešinimams savo metodus. Kas įdomiausia, instruktoriai patys vertina karius ir kuo puikiausiai geba įvardinti jų psichologinį, fizinį, taktinį ir kitokį pasiruošimą. Vieni kitus prašo vertinti dėl kitos priežasties. Kai dirbama labai sudėtingomis sąlygomis pasitikėjimas vieni kitais ypatingai svarbus. Todėl tokio vertinimo pagalba, jie atsirenka žmones, kuriais labiau pasitikima, o eliminuoja tuos, kuriais dėl vienų ar kitų priežasčių pasitikima mažiau.

Iš mėlynojo kambario išeiti gali tik komandiniai žaidėjai. Individualistams erdvės ten nėra. 

Taip pat jie turi pragaro savaitę. Norvegas Erik Bertrand Larssen aprašė ir pritaikė pragaro savaitę civiliams. Spec. pajėgose yra daug fizinio krūvio, nežmogiškos psichologinės apkrovos. Teigiama, kad daugiau nei pusė neatlaiko šio savaitės egzamino ir pasiduoda. 4 val. miego yra labai mažai. Tik pragaro savaitės metu 4 val. miego ne dienai, o visai savaitei. Ir tai miegoti galima tik stovint arba esant iki kaklo pelkėje. Esmė paprasta – paruošti žmones visiems galimiems sunkumams su kuriais jie galės susidurti. 

Kai kalbu apie kariuomenę dažnai girdžiu, kad ten per didelė diktatūra ir nėra erdvės saviraiškai. Juk ir spec. pajėgų atrankoje stebima kiek gali žmogus paklusti užduočių vykdymui. Net yra atskiros užduotis, kurias neįmanoma įgyvendinti. Taip vertinamas paklusnumas vykdyti įsakymus. 

Dabar, kai komunikacija yra galima realiu laiku su vos sekundžių užlaikymu, tai kokio Cezario laikais… komunikacijos galimybės buvo stipriai apribotos. Kas reiškia, kad pasirinktas planas turėjo būti įgyvendinimas tiksliai taip, kaip buvo sumanytas. Kokia dar improvizacija kai kovoje šimtai laivų iš skirtingų pusių..