Nevaldomas noras konkuruoti | Pažinti save

Nevaldomas noras konkuruoti

Autorius: Aleksejus Žaltkovski data: 2017 09 06

Prieš 5, o gal ir visus 7 metus, su viena organizacija keliavome už miesto pasibūti kartu bei aptarti tos organizacijos strategijos. Buvo apie 15 žmonių. Kažkaip taip nutiko, kad vakare pradėjus kepti šašlykus pritrūko mėsos. Nepamenu priežasties, bet faktas toks – mėsos truks ir visiems neužteks. Pamenu visi sėdi prie stalo, laukia kol iškeps šašlykai ir akimis medžioja kada pradės juos nešti. 

Kai iškepė pirma partija visi puolė grobio. Tikrai buvo toks stiprus konkurencijos ir alkanumo jausmas.. Pats irgi pamenu, kad įsitraukiau į šią keistą kovą. Keista ji pasirodė tik tada, kai pamačiau savo bičiulį Vytautą. Jis lengvai dalinosi su kitais. Labai stipriai pajaučiau, kad jis nedalyvauja šioje kovoje. Atsitraukiau ir stebėjau visą situaciją iš šalies. 

Žmonės stumdėsi, siekė užimti patogesnę poziciją, paimti didesnį gabaliuką ir vieną viršaus. Niekas nežiūrėjo kito, o vien tik savo intereso. Ką tik buvau su jais. Tikėtina surasčiau būdų kaip kovoti ir gauti geresnį kąsnį. Ta emocija buvo stipriai užvaldžiusi, kad net keista. Juk mes kalbame apie mėsos gabalą. Visi prieš pusdienį pietavome, esame pavalgę ir kiekvienas galime kuo ramiausiai išgyventi be vakarienės ar su lengva užkanda. 

Ten buvo ne alkio jausmas, o gryna konkurencija ir noras nugalėti. Džiaugiuosi, kad pabuvau toje situacijoje skirtingose vaidmenyse. Nes pabuvus tik vienoje pusėje, negali pamatyti viso vaizdo.

Prieš kelias dienas turėjau diskusiją apie pinigų grobstymą stambiu mastu. Na, ar tikrai reikia dar pinigų papildomam namui, brangesniam automobiliui ar dar kažkokiam papildomam turtui? Manau tame žaidime jau lemia ne pats laimikis, o gobšumas ir noras laimėti. Gobšumas gal ne visai taiklus žodis, bet esmė – įsivėlimas į žaidimą, kurio negali nebežaisti. Jau pats žaidimas valdo žmogų, o ne žmogus valdo žaidimą.

Šio žaidimo suvokimas ir pripažinimas kiek jis įtakingas, tai vienas iš pirmų žingsnių sumažinti jo įtaką. Sąmoningumas leidžia išeiti iš tokio rato.

Man konkuravimas ne tiek svetimas, kiek stengiuosi jo vengti. Konkuravimas priešingas bendradarbiavimui. Yra žaidimų, kur yra varžovas ir norėdamas laimėti turi nugalėti. Žaisdamas tokius žaidimus, dažnai išjungiu etinius aspektus ir konkuruoju. Žaidžiant tokį žaidimą dažnai leidžiu sau manipuliuoti, spausti ar naudoti kitus budus pergalei pasiekti. 

Pavyzdžiui debatuose, bijau ne pralošti. Klausiu savęs, ar po debatų, mes toliau gebėsime kalbėtis ir sveikintis. Nes noras laimėti įjungia gebėjimą aptikti žmogaus silpnąsias vietas ir spausti jas.